Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-08-27 14:13:32
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Trzeba pamiętać, że wygodnie urządzone mieszkanie pozwoli seniorowi na dłużej zachować samodzielność. Nawet niewielkie udogodnienia i proste rozwiązania aranżacyjne mogą wiele zdziałać i ułatwić mu poruszanie się po własnym domu, sprzątanie, gotowanie czy korzystanie z łazienki. Obecnie mamy do dyspozycji tak wiele udogodnień i nowinek technologicznych, że urządzenie ergonomicznej kuchni czy łazienki dla seniora nie powinno stanowić problemu.
Jednym z ciekawszych rozwiązań są meble na wymiar, które (zwłaszcza w małych mieszkaniach) pozwalają idealnie dostosować przestrzeń do potrzeb lokatora. Korzystając z tej oferty, możemy np. dopasować wysokość, szerokość oraz głębokość blatów, a także szafek czy szuflad. Zdecydujemy także o ich układzie, więc nie musimy iść na żadne kompromisy. Niska zabudowa, zaokrąglone naroża oraz krawędzie, praktyczne uchwyty to aspekty, które nie tylko zwiększą wygodę korzystania z mebli, ale także bezpieczeństwo.
Jak jednak powinny wyglądać poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu dla seniora?
W kuchni przystosowanej do potrzeb seniora najważniejsza jest wysokość zabudowy. Możemy dostosować ją, korzystając z oferty mebli na wymiar. Blaty powinny być na tyle niskie, by starsza osoba mogła korzystać z nich, siedząc na wygodnym krześle. Lepiej zrezygnować także z wysoko zawieszonych szafek i półek. Praktyczniejszym rozwiązaniem będą niskie szafki z wysuwanymi koszami cargo, dzięki którym wszystkie niezbędne sprzęty będą w zasięgu ręki.
Kuchnie w bloku bywają ciasne, ale jeśli jest taka możliwość, warto ustawić tam stół. Dzięki temu nasz senior nie będzie musiał przenosić posiłku do innego pomieszczenia.
Łazienkę dla seniora należy zaaranżować tak, aby poruszanie się po niej nie stanowiło żadnego problemu. Podłoga na przykład nie może być śliska, więc warto przemyśleć wybór płytek z grupy C, z wypukłymi wzorami lub rowkami przy brzegach. Pamiętajmy także o zachowaniu większych odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, co ułatwi korzystanie z nich również osobie mniej sprawnej, poruszającej się na wózku lub z balkonikiem.
Zamiast wanny lepiej sprawdzi się prysznic, zwłaszcza jeśli łazienka jest bardzo mała. Seniorzy często miewają problemy ze stawami, kręgosłupem czy ogólną mobilnością, więc wchodzenie i wychodzenie z wanny może stanowić kłopot. Kolejna kwestia to dostosowanie wysokości muszli klozetowej. Zgodnie z przyjętymi normami europejskimi jej optymalna wysokości wynosi 45-50 cm, ale dodatkowo możemy zamontować przy niej specjalną nakładkę. Pomocne będą również uchwyty i poręcze przy WC, prysznicu oraz umywalce. Będą one ułatwiały wstawanie, siadanie oraz swobodne poruszanie się po łazience.
Urządzając sypialnię i salon dla seniora, należy postawić na meble przyjazne stawom i kręgosłupowi. Łóżko, fotele oraz kanapy powinny być dosyć twarde, tak aby nie zapadały się pod ciężarem człowieka. Meble wypoczynkowe o większej twardości ułatwią seniorowi wstawanie i są przy tym zdrowsze dla kręgosłupa. Materac łóżka powinien znajdować się mniej więcej na wysokości kolan, z kolei wysokość foteli należy dobrać tak, aby pomiędzy udami a łydkami osoby siedzącej tworzył się kąt prosty. Pamiętajmy, że niskie, zapadające się meble utrudniają wstawanie.
Warto wybierać także meble z podłokietnikami i zagłówkami, zapewniającymi dodatkowe oparcie i komfortowy wypoczynek. W okolicach łóżka nie rozkładajmy dywanów, które nie są dodatkowo przymocowane do podłogi i mogłyby ślizgać się po panelach. Lepiej sprawdzą się wykładziny z krótkim włoskiem ułożone w całym pomieszczeniu.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.